طرز تهیه و پخت شعله زرد


طرز تهیه و پخت شعله زرد

 طرز تهیه و پخت شعله زرد

مواد لازم:

۲ پیمانه برنج خیسانده

۴-۵ پیمانه شکر

یک چهام پیمانه گلاب

به مقدار دلخواه خلال بادام

۵۰ گرم کره

اندکی دارچین ساییده

زعفران ساییده و دم کرده

نمک
روش پخت :
شله زرد را باید با برنج ایرانی اعلا درست کرد گذشته از عطر و مزه حتی ریخت و قد برنج در کیفیت شله زرد تاثیر دارد برای تهیه شله زرد به مقدار زیاد اندازه های دستور زیر را می توانید در هر رقمی که بخواهید ضرب کنید.

برنج خیسانده را با ۲ لیتر اب و اندکی نمک در دیگ بریزید و روی اتش تیز به جوش بیاورید کف برنج را بگیرید اتش را کم کنید و بگذارید برنج بجوشد تا اب برنج غلیظ شود و دانه های برنج حالت بلوری پیدا کند گاهی هم بزنید تا دیگ ته نگیرد در اغاز جوش اندکی زعفران به برنج بزنید تا در جریان پخت مغز برنج رنگ بگیرد شکر را اضافه کنید و از این پس مرتب هم بزنید. اگر شله سفت شد کمی اب جوش اضافه کنید و هم بزنید توجه داشته باشید که شله زرد پس از سرد شدن سفت تر می شود

مقداری زعفران دم کرده را کم کم به شله اضافه کنید و هم بزنید تا شله به رنگی که می خواهید در اید.سپس گلاب را اضافه کنید و هم بزنید.بعد از ان خلال بادام را اضافه کنید. و هم بزنید.

سفتی شله باید به درجه ای برسد که اگر یک قاشق از ان را روی بشقاب بریزید راه نیفتد. در این هنگام کره را اضافه کنید و هم بزنید سپس در دیگ را ببندید و بگذارید شله حدود ۱ ساعت روی انش بسیار کم بپزد تا دم بکشد و جا بیفتد . بعد ان باز هم بزنید تا ته نگیرد و با قاشق چوبی طوری هم بزنید که دانه های برنج خوب له شود .

شله زرد را در ظرف باز بکشید و بگذارید خنک شود سپس روی ان را با دارچین و خلال بادام و پسته تزییت کنید و در یخچال بگذارید تا سرد شود.

برای ان که رنگ زعفران به جسم برنج برود برنج را یک روز پیش با اندکی زعفران می خیسانند.

مقدار شکر شله زرد را می توان بر حسب ذائقه کم یا زیاد کرد باید در نظر داشت که شله زرد داغ اندکی شیرین تر به نظر می اید


Tag :

مرداد ۱۰م, ۱۳۹۰ | بازدید: