راه های تقویت ناخن ها


راه های تقویت ناخن ها

 راه های تقویت ناخن ها

تقویت کننده هاى ناخن براى استفاده بر روى ناخن هاى خیلى ضعیف و شکننده و ورقه ورقه شده در کوتاه مدت مفید هستند، اما اگر شما از آنها براى مدت طولانى تر از ۳ هفته استفاده کنید ناخن ها بیش از اندازه سفت مى شوند و همین مسئله باعث مى شود که آمادگى شکسته شدن، ورقه ورقه شدن و… را پیدا کنند. فکر نکنید که ناخن هاى سالم و خوب همگى محکم و سفت هستند و از نوع ناخن هاى فوق العاده و ایده آل است. این گونه مواد تقویت کننده مى توانند بیشتر مضر باشند تا مفید. یک روش بهتر و مفید تر براى داشتن ناخن هاى سالم و محکم، مالیدن کرم دست و روغن هاى گیاهى بر روى ناخن و پایه ناخن هر بار پس از شست وشوى دست است. این روش ساده ناخن هاى شما را زیبا و پرجذبه مى کنند و به آنها استحکام مى بخشد.
۱- لاک هاى کهنه و قدیمى را از روى ناخن ها پاک کنید. براى پاک کردن لاک روى ناخن ابتدا یک قطعه پنبه به آستون آغشته کرده و روى ناخن لاک زده خود بگذارید چند ثانیه صبر کنید سپس با یک حرکت سریع و محکم لاک را پاک کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا تمام لاک روى ناخن پاک شود.
۲- با استفاده از یک سوهان ناخن به ناخن شکل و فرم دهید. سوهان را از گوشه ها به سمت مرکز نوک ناخن بکشید. به طور رفت و برگشتى سوهان را حرکت ندهید چون این کار باعث ایجاد رگه ها و ریش ریش هایى در نوک ناخن شده و در نتیجه ورقه ورقه مى شود.
۳- دست ها را با آب گرم صابونى به مدت چند دقیقه نگه دارید تا جرم زیر ناخن ها پاک شود.
۴- حال نوبت لاک زدن است. هیچ دلیلى وجود ندارد که شما پول خود را براى انواع مختلف لاک مانند پر کننده ها، پوشش هاى پایه، پوشش هاى رویى، تقویت کننده هاى ناخن به هدر دهید. پس از زدن لاک ناخن، یک لاک براق کننده بدون رنگ روى لاک خود بزنید. اجازه دهید تا خشک شود. ممکن است بخواهید که لاک رویى خود را دوباره بزنید. این کار ناخن شما را مستحکم خواهد کرد و از شکستن و ریش ریش شدن آن جلوگیرى مى کند.
۵- در نهایت یک کرم مرطوب کننده یا لوسیون مرطوب کننده به ناخن هاى دستتان بمالید. این کار ناخن را نرم کرده و از ورقه ورقه شدن آنها جلوگیرى مى کند.
۱۰ مورد و ناخن های محکم و جذاب
 
برای داشتن ناخن های محکم و جذاب این مراحل ساده باید دنبال شود :
لاک های قبلی روی ناخن را کاملا پاک کنید. برای اینکار از آستون می توانید استفاده نمایید.
ناخن ها را سوهان کنید با یک حرکت از طرفین به سمت مرکز ناخن (نه به طور رفت و برگشتی) .
برای پدیکور کردن ممکن است لازم باشد که ناخن را کوتاه تر کنید. همیشه ناخن خود را صاف بگیرید زیرا گرفتن ناخن به شکل گرد باعث رشد ناخن های زائد از بغل ناخن اصلی می شود.
ناخن های خود را در آب گرم فرو کرده و قبل از لاک زدن نیز دستان خود را بشویید تا لاک بر روی ناخن شما خوب بنشیند.
یک لایه نازک از لاک بر روی ناخن خود بزنید تا رنگ ناخن شما زیباتر بنظر برسد.
اگر ناخن های شما شکننده هستند و همیشه در معرض شکسته شدن هستند ناخن های خود را کوتاه نگه داشته و لایه زیرین لاک را دوبار بر روی ناخن بزنید.
لاک را با سه حرکت بر روی ناخن بزنید. یکی در مرکز ناخن وسط به سمت پایین و دو حرکت از طرفین ناخن به سمت پایین .
۵ دقیقه صبر کنید تا لاک بر روی ناخن شما خشک شود. (زمان خشک شدن لاک ها بستگی به دمای محیط نیز دارد).
پس از اینکه لاک خشک شد لایه دوم لاک را روی ناخن بزنید. بهترین روش لاک زدن زدن دو لایه نازک لاک به فاصله چند دقیقه بر روی ناخن است.
پس از خشک شدن لایه دوم می توانید از برق ناخن یا لاک بی رنگ استفاده کنید تا رنگ لاک و ناخن شما بهتر بماند.:
لکه سفید و پوسته پوسته شدن دور ناخن
لکه های سفید در ناخنها معمولا نشانگر آسیب دیدگی جزئی است . این لکه ها نشانه کمبود ویتامین نیستند. نوارهای سفید رنگی ممکن است بعد از مواجهه با آرستیک که به پروتئینهای ناخن متصل می شود ، بروز کنند. ناخنها ممکن است به علت بیماری های کبدی ، سفید و کدر شوند.
پوسته پوسته شدن دور ناخن
این عارضه در اثر ضربه ( به ویژه در افرادی که پوستشان خشک است ) و به صورت ترک خوردن یا کنده شدن پوست دور ناخن ، بروز می کند. لبه های کنده شده را می توان با قیچی های مخصوص برید و با استفاده از کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده برای جلوگیری از خشکی و با حفاظت پوست دور ناخن به وسیله دستکش ، به ویژه وقتی دست ها به طور مکرردرآب فرو برده می شود، می توان به میزان زیادی از پوسته پوسته شدن ناخن جلوگیری کرد.
لاک ناخن ، سوهان سلامت
سلامت-شما خانم محترم، اگر از لاک برای ناخن‌تان استفاده کرده‌اید، آیا تا به حال دربارهِ موادی که در آن وجود دارد از کسی پرسیده‌اید؟ می‌دانید چه مواد شیمیایی در آن وجود دارد؟
شاید بسیاری تصور می‌کنند که رنگ‌آمیزی و آرایش ناخن مخصوص بانوان سال‌های اخیر است و گذشتگان ما حداکثر از حنا و رنگ‌های طبیعی معدودی برای زیبا ساختن ناخن‌های خود استفاده می‌کردند اما خوب است بدانیم که تاریخچه رنگ کردن ناخن‌ها به حدود سه هزار سال پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد.
آن سوی دیوار چین
چینی‌ها برای این کار از رنگی استفاده می‌کردند که از مخلوط صمغ عربی، سفیده تخم‌مرغ، ژلاتین و موم زنبور عسل ساخته شده بود. آنها گل رز کوبیده شده را نیز به این مخلوط اضافه می‌کردند تا به آن رنگ دهند. چنین مخلوطی وقتی برای چند ساعت روی ناخن گذاشته می‌شد، رنگی قرمز یا صورتی ایجاد می‌کرد.
سرزمین اهرام ثلاثه
مصری‌ها نیز از رنگ‌های قهوه‌ای- قرمز گیاه حنا برای رنگ کردن ناخن‌ها و نیز نوک انگشتان خود استفاده می‌کردند. در آن روزگار، وضعیت ناخن‌ها، وضعیت اجتماعی و مالی افراد را مشخص می‌کرد. به طور مثال تزیین یا براق کردن ناخن‌ها، تنها از عهده اشراف‌زادگان ثروتمند برمی‌آمد. چنین افرادی، گاهی ناخن‌های خود را با طلا و نقره نیز می‌آراستند و این امر را نشانه اشراف‌زادگی خود به حساب می‌آوردند. مصری‌ها نیز برای نشان دادن رتبه اجتماعی خود، از رنگ‌های گوناگونی در ناخن‌های خود استفاده می‌کردند. نفرتی‌تی، ملکه معروف مصری، ناخن‌های دست و پایش را به رنگ قرمز درمی‌آورد و جالب اینکه در آن زمان، زنان دیگر حق استفاده از رنگ قرمز را در ناخن‌هایشان نداشتند و تنها می‌توانستند از انواع کم‌رنگ‌تر استفاده کنند.
عصر حاضر
بعدها در حدود قرن ۱۹ میلادی، افراد ناخن‌های خود را توسط روغن‌های معطر قرمز می‌کردند و سپس با یک تکه چرم آنها را براق می‌کردند. لاک‌هایی با شکل و شمایل کنونی در حدود سال‌های ۱۹۲۰ به بازار عرضه شد و با استقبال زنان از آنها، بازار پر رونقی در این صنعت شکل گرفت.
مواد تشکیل‌دهنده لاک‌های ناخن، عموما فتالات‌ها، حلال‌ها و فرمالدیید هستند که به این مواد، رنگ‌ها و سایر نگه‌دارنده‌ها نیز افزوده می‌شوند. بسیاری از سازمان‌های بهداشتی، این مواد را برای سلامت انسان‌ها خطرناک می‌دانند و بعضی دیگر، مردم را مطمئن می‌سازند که آنها سالم هستند و هیچ خطری ندارند.
فتالات‌ها
فتالات‌ها گروهی از مواد صنعتی هستند که در سال ۱۹۳۰ اختراع شدند و امروزه در صنایع بسیاری کاربرد دارند. از معروف‌ترین آنها، دی‌بوتیل فتالات یا است که باعث انعطاف‌پذیری لاک‌ها و جلوگیری از لب پر شدن آنها می‌شود.
دی‌بوتیل فتالات در لوسیون‌ها، بعضی شامپوها و بسیاری از محصولات آرایشی بهداشتی به کار می‌رود و درباره ایمنی آن تحقیقات زیادی صورت نگرفته است. البته در سال‌های اخیر تحقیقات تازه‌ای روی آن انجام شده است و در حیوانات آزمایشگاهی که در معرض دی‌بوتیل فتالات قرار می‌گرفتند، نقایص جنینی به خصوص در سیستم تناسلی حیوانات نر دیده شد. به همین علت در جواب اینکه آیا مصرف لاک در دوران حاملگی ضرر دارد یا نه، به تازگی عنوان شده است که زنان به خصوص در دوران حاملگی و شیردهی بهتر است از مصرف لاک‌هایی که در آنها از دی‌بوتیل فتالات استفاده شده، خودداری کنند.
به تازگی تحقیقی روی ۳۰۰ نفر مرد و زن ۲۰ تا ۶۰ ساله انجام شد و جالب اینکه در بدن تمام این افراد دی‌بوتیل فتالات پیدا شد. میزان این ماده به خصوص در زنان ۱۵ تا ۴۵ ساله بالاتر بود. این امر احتمالا به دلیل مصرف بیشتر لوازم آرایش و لاک‌ها در این گروه سنی از زنان است.
فرمالدیید
فرمالدیید یکی از مواد شیمیایی است که در فرمول بیشتر لاک‌ها به عنوان نگه‌ دارنده به کار می‌رود و ممکن است برای سلامت انسان‌ها مضر باشد.
فرمالدیید یک ترکیب شیمیایی آلی فرار با بوی قوی است که در صنعت به خصوص در ساخت پلاستیک‌ها و چسب‌های صنعتی مثل چسب‌های کاغذ دیواری یا چسب‌های پارکت‌ها به کار می‌رود. تنفس این ماده، مشکلات تنفسی شبیه به آسم، سرگیجه و گیجی ایجاد می‌کند و از آنجا که باعث ایجاد حساسیت می‌شود، آب‌ریزش چشم، سردرد و تهوع را نیز در افراد به وجود می‌آورد.
حلال‌ها
تولوئن یکی از حلال‌های معروف در لاک‌ها است که باعث یکنواختی لاک می‌شود. گفته شده که این ماده شیمیایی که از مشتقات نفتی است، ممکن است سرطا‌ن‌زا باشد. این ماده نیز بر اثر استنشاق و یا تماس با پوست، گیجی یا حساسیت پوستی ایجاد می‌کند.
در بسیاری از افراد که در سالن‌های زیبایی به طور دایم با لاک‌ها سروکار دارند، مشکلات زیاد حساسیتی یا ریوی دیده شده است. توصیه شده که در این سالن‌ها حتما از تهویه‌های قوی استفاده شود و این افراد در هنگام بارداری تا حد ممکن به این محیط‌ها نروند. البته بعضی لاک‌های سالم هم وجود دارند که در ساختمان‌ آنها از دی‌بوتیل فتالات یا فرمالدیید استفاده نشده است. یکی از آنها لاکی با پایه آب و مخلوطی تهیه شده از عسل است. این لاک، مواد شیمیایی بحث‌انگیز را ندارد اما اشکال آن، این است که چند ساعت وقت می‌برد تا خشک شود و اگر این زمان را صرف نکنیم، زود از روی ناخن کنده می‌شود. مصرف چنین لاکی وقت‌گیر است ولی شاید ارزش امتحان کردن را داشته باشد.
در سال‌های اخیر با اعتراضاتی که مصرف‌کننده‌ها و گروه‌های گوناگون و فشاری که این گروه‌ها بر کارخانه‌های سازنده لاک و سایر محصولات آرایشی وارد کردند، بعضی سازنده‌ها اعلام کردند که تولوئن و فرمالدیید را از محصولات خود حذف کرده و دی‌بوتیل فتالات را نیز به زودی حذف خواهند کرد. البته این مساله فعلا به طور داوطلبانه و تنها از سوی بعضی کارخانه‌های معروف اعلام شده و بسیاری کارخانه‌ها هنوز از همین مواد در محصولات خود استفاده می‌کنند و متاسفانه در بسیاری موارد حتی نام این مواد را نیز روی برچسب محصول درج نمی‌کنند.
اتحادیه اروپا به تازگی استفاده از فرمالدیید و دی‌بوتیل فتالات را در محصولات آرایشی ممنوع کرده است اما در آمریکا هنوز قانونی در این مورد وضع نشده است. FDA در آمریکا بر مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایشی، کنترل چندانی ندارد و نمی‌تواند کارخانه‌ها را مجبور کند که قبل از فروختن کالاهایشان روی مواد تشکیل‌دهنده آنها آزمایش‌های ایمنی را انجام دهند و تنها پس از مصرف، اگر مشکلی پیش بیاید، محصول موردنظر را از بازار جمع‌آوری خواهد کرد. در هر صورت پس از اطلاع از وجود چنین موادی در لاک‌ها، استفاده از آن را به عهده خودتان می‌گذاریم. شاید ارزش داشته باشد که پول بیشتری صرف کنیم و از محصولاتی استفاده کنیم که از مواد شیمیایی کمتر یا کم خطرتری برای تولیدشان استفاده می‌شود

برای داشتـن ناخنهای سلامت و جذاب

۱- از رژیم غـذایی متـعــادل کــه شــامــل مقادیر فراوان از میوه ها و سبزیجات تازه،حبوبات و گوشت لخم میباشد اســتفاده کنید.
۲- هــنـگـام انـجام وظـایف خـانه به ویــژه شستن ظرفها از دستکش استفاده کنید.
۳- ناخن را با برس ویژه تمیز کنید مخصوصا پس از کار با مواد کثیف.
۴- برای سوهان کشیدن ناخنهایتان از سوهانهای نرم و ظریف استفاده کرده و هـیچگاه ناخنها را در دو جهت سوهان نکشید. ناخن هـا را تنها از سـمـت گوشـه به سمت مرکز ناخن در یک جهت سوهان بکشید.
۵- از ناخنها استفاده ابزاری نکنید مثلا از آنها برای بیرون آوردن منگنه استفاده نکنید.
۶- ناخنها را خشک و تمیز نگاه دارید این کار کمک میکند تا باکتریها و قارچها روی ناخنها تجمع پیدا نکنند.
۷- اگر ناخنهای پایتان ضخیم بوده و کوتاه کردن آنها دشوار است آنها را بمدت ۵ الی ۱۰ دقیقه درون مخلوط آب و نمک گرم(یک قاشق چای خوری نمک در نیم لیتر آب) فرو ببرید. این کار باعث نرم شدن آنها میگردد.
۸- ناخنها را برای دارا بودن حداکثر استحکام بـاید بـطور مستقیم کوتاه کرده و اندکی در گوشه ها گرد شوند.
۹- هیچگاه کوتیکول ناخن را جدا نسازید چون این کار باعث ایجاد عفونت میگردد.
۱۰- از جویدن ناخنها خودداری کنید.
۱۱- صـابون و مواد شوینده قوی سبب خشکی و ترک برداشتن ناخنها می گردند. بـرای شستن دستها از صابونهای ملایم استفاده کنید.
۱۲- بیش از یکبار در هفته از لاک برها استفـاده نـکنـیـد زیـرا آنـها بـاعـث خشـکی ناخن میگردند. در صورت استفاده از آنها از لاک برهای فاقد استون استفاده کنید.
۱۳- پیش از باغبانی ناخنهای خود را در صابون فرو ببرید این کار سبب میشود کثـافـات به زیر ناخنها نفوذ نکنند.
۱۴- پس از سوهان کشیدن ناخن هـا، آنهـا را برای چنـد دقیـقه درون آب گرم صابون دار ماساژ دهید تا چربی ناخنها گرفته شود.
۱۵- یک تا سه ماه از سال به ناخنهای خود استراحت دهید و هیچ گـونه لاک و یـا نـاخـن مصنوعی بکار نبرید تا ناخنها مجددا سلامتی خود را بازیابند.
۱۶- آب و مایعات فراوان بنوشید.
۱۷- برای داشتن ناخنهای سلامت مصرف روزانه ۲٫۵ میـلی گـرم بـیوتـیـن (غیـر از زنـان باردار) و غذاهای حاوی بیوتین مانند تخم مرغ و جگر بسیار مفید میباشد.
۱۸- هر روز دستان و ناخن های خود را با مواد مرطوب کننده مرطوب کنید. همــچنین از غذاهای سرشار از سولفور و سیلیکون مانند گل کلم و ماهی استفتده کنید.
۱۹- آب هویج تازه بنوشید چون سرشار از کلسیم و فسفر بوده و در استحکام ناخنـهـا بسیار مفید میباشد.
۲۰- براق کننده لب برای نرم کردن ناخنها بسیار موثر میباشد.
۲۱- از لاک بر پیش از لاک زدن نیز استفاده کنید زیرا با زدودن چربی ناخن آن را برای قرار گرفتن بهتر لاک آماده میسازد.
۲۲- بـرای زدودن لکهای ایجاد شده توسط گرد و غبار و باکتریها و یا لاکها مـی تـوانـیـد از مـخلوط ۱۰ قسـمت آب و یـک قسـمت سفـید کنــنده خانگی استفاده کرده و لکها را پاک کنید.
۲۳- پس از لاک زدن حتما از براق کننده لاک(برق ناخن) استفاده کنید زیرا باعث میشود ناخن ها در برابر شکنندگی مقاوم تر شوند. همچـنین بـراق کنـنـده را بـدون لاک نـیــز به ناخنهای خود بزید زیرا با این کار رطوبت ناخنها حفظ میگردد.

پیشگیری از پوسته پوسته شدن ناخنها

با توجه به اینکه کمبود ویتامین، عامل اصلی در پوسته پوسته شدن ناخنها محسوب می شود، بنابراین مصرف مواد مغذی به خصوص ویتامین A مانع از بروز این عارضه خواهد شد.” راه های تقویت ناخن ها عاطفه محمودی ” کارشناس بهداشت پوست ضمن بیان این مطلب افزود : ناخنها در اثر تغییرات طبیعی وغیر طبیعی همچون حاملگی و بیماریهایی نظیر مشکلات عروقی و ریوی و پسوریازیس دچار عوارضی همچون لکه های سفید، انحناء، رشد ناموزون،‌ جدا شدن ناخن از بستر زیرین؛ تغییر رنگ و فرو رفتگیهای سطحی می شوند.وی با اشاره به اینکه بهترین زمان تمیز کردن ناخنها پس از استحمام است افزود : به دلیل اینکه اساس ناخن کراتین بوده و از گوگرد زیادی تشکیل شده است؛ بنابراین کوچکترین آسیبی می تواند باعث تغییر شکل در سطح ناخن شود.وی درباره بهترین روش کوتاه کردن ناخنها گفت : کوتاه کردن ناخنها بهتر است با سوهان مرغوب انجام شود که ناخنها کمتر در معرض شکست و شکاف قرار گیرند؛ همچنین بهتر است نوک انگشتان با کرمهای مرطوب کننده ونرم کننده ناخن ماساژ داده شوند.لازم به ذکر است که ناخن دست به طور متوسط هر یک ماه سه میلی متر و ناخن پا در هر سه ماه، سه میلی متر رشد می کند. همچنین، رشد ناخنها در مردان و کودکان کمتر از ۱۴ سال و زنان باردار نسبت به سایرین افزایش بیشتری دارد.
سوهان زدن و شکل دادن به ناخن
سوهان زدن و شکل دادن به ناخن: واقعیت این است که سوهان ایده ال برای ناخن، به سختی یافت میشود. اکثر انواع موجود در بازار برای ناخنهای مصنوعی طراحی شده اند. اگر سوهان بسیار زبر باشد ممکن است ناخن را بیش از اندازه نازک کند. بهتر است از سوهانهای نرم و ملایم استفاده شود.
هرگاه ناخن تقریبا ۷ میلی متر رشد کرده باشد باید سوهان زدن را شروع کنیم. اگر زودتر انجام شود موجب تضعیف ناخن میشود و اگر دیرتر انجام دهیم به تدرج و با رشد بیشتر، ناخن قطعا میشکند و یا بدفرم میشود. البته میتوان شکنندگی را با رسپینا به تاخیر انداخت. اما استفاده از هر دو بسیار بهتر خواهد بود. یهتر است
استفاده نادرست از سوهان اثر سوء بر ناخن دارد و موجب تضعیف بیشتر آن میشود. سوهان باید تنها در یک جهت حرکت داده شود. حرکت باید از کنار به وسط باشد. سطح سوهان باید در زیر لبه ناخن و با زاویه کمی نسبت به آن قرار داشته باشد. در پایان با استفاده از انگشت مطمئن میشویم که لبه ناخن کاملا صاف و عاری از زوائد است. همچنین باید سوهان را به موقع تعویض کنیم. اگر برای شکل دادن به ناخن مجبور باشم آنرا بیش از اندازه به ناخن بسائیم، باید آن سوهان را تعویض نمود.
موقع آرایش مراقب ناخن هایتان باشید
 
سلا‌مت: ‌انتخاب نادرست افراد برای آرایش ناخن، راه ساده‌ای برای مبتلا شدن به تعداد زیادی از عفونت‌هاست و خانم‌ها باید در انتخاب آرایشگرانی که برای پدیکور و مانیکور به آنها مراجعه می‌کنند، دقت بسیاری داشته باشند.
دکتر اورنگو، متخصص پوست و دانشیار دانشکده پزشکی بیلور با بیان این نکته اضافه می‌کند: <بیماری‌هایی که بر اثر آرایش غیربهداشتی ناخن‌ها می‌توانند خانم‌ها را مبتلا کنند، شامل عفونت به وسیله قارچ‌ها و مخمرها، هپاتیت C و حتی ایدز هستند.> وی می‌گوید: <تمام سالن‌های آرایشی که بر روی ناخن‌ها کار می‌کنند، باید بعد از آرایش ناخن های هر فرد وسایل خود را استریل کنند، اما در برخی مواقع آرایشگاه‌ها به دلیل شلوغی این کار را کامل انجام نمی‌دهند.>
دکتر اورنگو می‌افزاید: <اگر می خواهید از این خطرات در امان بمانید، بهترین کار این است که یک‌سری لوازم مانیکور و پدیکور برای خودتان داشته باشید. در این صورت شما از تمیزی وسایل اطمینان دارید و دیگر نگران مراجعه به آرایشگاه ها نخواهید بود.
> برای تهیه این وسایل می‌توانید از آرایشگرتان بخواهید تا برای شما یک سری لوازم مانیکور و پدیکور سفارش دهد تا همیشه آنها را به همراه بیاورید.
دکتر اورنگو می‌گوید:<کسی که ناخن‌های شما را آرایش می‌کند نباید به سمت عقب ناخن فشار آورده یا پوست انتهای ناخن‌ها را ببرد. پوست این ناحیه، ناخن‌ها را به پوست دست می‌چسباند و مانع از ورود قارچ‌ها و مخمرها به داخل بدن می‌شود. اگر می خواهید بر روی این قسمت از پوست کار کنید تنها باید از محلول‌های حل‌کننده کوتیکول استفاده کنید. این محلول‌ها بدون اینکه کوتیکول یا همان پوست انتهای ناخن‌ها را از ناخن جدا کنند آن را نرم می‌کنند.>
علاوه بر این، افرادی که مایلند ناخن مصنوعی داشته باشند باید بیشتر نگران سلامت دست هایشان باشند.
آگهی
چرا که به گفته متخصصان همه نمی‌توانند این ناخن‌ها را تحمل کنند و برخی خانم‌ها به آنها حساسیت نشان می‌دهند.
همچنین فضایی که بین ناخن اصلی و ناخن مصنوعی ایجاد می‌شود، محیط مناسبی برای رشد عفونت‌ها خواهد بود. بنابر این بهتر است تنها در مدت‌کوتاهی از ناخن‌های مصنوعی استفاده و آنها را سریع جدا کرد.
دکتر اورنگو توصیه می‌کند: <برای پیشگیری از عفونت‌های گوناگون سعی کنید دست‌های خود را تمیز نگاه دارید، در صورت نیاز از مرطوب‌کننده‌های ناخن استفاده کنید و ناخن هایتان را مرتب کنید.> برخی ویتامین‌ها مانند بیوتین نیز می‌توانند به داشتن ناخن‌های سالم کمک کنند.
سرعت رشد ناخن
سرعت رشد ناخن بستگی به عوامل بسیاری ازجمله سن، تغذیه، بیماریها، هورمونها و فصول سال دارد توجه کنید:
۱) ناخن بطور طبیعی ۰.۱ میلی متر در روز و یا ۳ میلی متر در ماه رشد میکند.
۲) سرعت رشد انگشتان دست از انگشتان پا بیشتر میباشد.۲ تا ۳ برابر.
۳) سرعت رشد ناخنها در تابستان بیشتر از زمستان میباشد.
۴) سرعت رشد ناخنها در افراد راست دست در دست راست و افراد چپ دست در دست چپشان بیشتر است.
۵) سرعت رشد ناخنهای مردان از زنان بیشتر است.
(جز در زنان باردار و مسن)
۶) اگر ناخن به طـور کامل از جایش کنده شود برای ناخن های دست ۳ الی ۶ ماه طول می کشد تا مجددا ناخن بطور کامل رشد کند این زمان برای ناخنهای پا ۱۲ الی ۱۸ ماه میباشد.
ناخن ‌ها را مرطوب نگاه دارید
 
یک کارشناس آمریکایی می‌گوید بسیاری از راهنمایی‌هایی که برای مراقبت از ناخن‌ها در اختیار مردم قرارمی‌گیرد، عملا به ناخن‌ها آسیب می‌رسانند.
به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس از آیوا سیتی، دکتر “مارتا جی وانبیک” از “دانشکده پزشکی ایوا” در این شهر گفت داشتن ناخن‌های سالم و قوی نه تنها به دلیل ظاهر زیبا، بلکه به دلیل کاربرد مهمی که در انجام وظایف روزمره زندگی بر عهده دارند، حائز اهمیت هستند.
وی افزود بیشتر مردم تا زمانیکه مشکلی برای ناخن‌هایشان پیش نیایید اهمیت آنها را درک نمی‌کنند.
برخی لاک‌های براق‌کننده ناخن که محتوی مواد تقویت‌کننده هستند، هرچن ممکن است به پیشگیری از شاخه‌شاخه‌شدن ناخن‌ها کمک کنند اما در عین حال سختی آنها را افزایش می‌دهند و موجب می‌شوند ناخن‌ها که سخت و انعطاف ناپذیر شده‌اند.

Tag :

آبان ۹م, ۱۳۹۰ | بازدید: